tkanina ognioodporna
Ogień to żywioł bardzo trudny do opanowania. Pożar może czasem wywołać iskra z uszkodzonej instalacji elektrycznej, płonący węgielek z kominka, przewrócona świeca a nawet żar z papierosa. Jeśli ogień padnie na podatne podłoże, płomienie bardzo szybko ogarniają całe pomieszczenie. Powoduje zniszczenia i stwarza to ogromne niebezpieczeństwo dla ludzi.
Na potrzeby przemysłu i gospodarstw domowych wytwarza się różnego typu materiały i tworzywa służące ochronie pracowników, mieszkańców lub użytkowników.

W wyposażaniu domów, mieszkań, biur, hoteli, szpitali, budynków gospodarczych, fabryk i warsztatów, ma zastosowanie . Wykonuje się z niej wykładziny, dywany, obicia tapicerskie mebli. Stanowi to zabezpieczenie nie tylko przed zniszczeniem sprzętów czy podłóg, ale też przed szybkim rozprzestrzenianiem się pożaru w razie zaprószenia ognia.
Szczególnym zagrożeniem w niektórych zawodach jest kontakt z wysokimi temperaturami, płomieniami palników, piecami hutniczymi lub ceramicznymi. Dla osób pracujących w takich warunkach, do produkcji odzieży ochronnej także wykorzystywana jest tkanina ognioodporna. Taka tkanina w formie pokrowców lub taśm uszczelniających, służy również do izolacji różnych części maszyn i urządzeń . Wykonywana jest z rozmaitego typu surowców, jak włókna szklane, ceramiczne, folia aluminiowa.
Tkanina jest odporna na wysokie temperatury, szkodliwe substancje chemiczne i niekorzystne warunki środowiska. Kombinezony, fartuchy, rękawice, koce, wykorzystywane są przez hutników, strażaków, spawaczy, ratowników i jeszcze wielu innych zawodach. Jest to również warunek określany przepisami BHP.
Do produkcji tkanin ognioodpornych stosowane są coraz to nowe technologie. Szczególny nacisk położony jest na to, aby spełniały one równocześnie wiele funkcji; przede wszystkim termoizolacyjną, ale również chroniącą przed innymi szkodliwymi czynnikami emitowanymi z otoczenia np. promieniowaniem. Powinna też być wytrzymała na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.