Tynk jest warstwą utworzoną z gipsu lub zaprawy. Tynkiem pokrywa się takie powierzchnie, jak ściany, sufity, czy nawet kolumny oraz filary. Wykorzystuje się go do pokrywania zarówno powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że głównym zadaniem warstwy tynkowej jest zabezpieczenie pokrywanej powierzchni przed działaniem różnorakich atmosferycznych czynników. Tynk chroni też ścianę czy sufit przed parą wodną, a czasami nawet ogniem, jeśli pokrywamy nim drewniane elementy. Liczne tynki gipsowe nadają także budynkowi walory estetyczne. W ten sposób łączymy pragmatyzm z zapewnieniem pokrywanej powierzchni ładnego wyglądu.
Trzeba też wspomnieć, że warstwa tynkowa jest bardzo często stosowana jako warstwa podkładowa pod niektóre elementy. Dotyczy to przede wszystkim płyt ceramicznych oraz styropianowych, ponieważ wymagają one gładkiego podłoża. Najczęściej stosowany w tym celu są tynki cementowo-wapienne. Czasami używa się także tynków gipsowych lub cementowych.
Najczęściej wykonuje się jednowarstwowy podkład tynkowy, jeżeli nakładany jest w piwnicy, czy pomieszczeniu gospodarczym. W innych przypadkach używa się przynajmniej dwóch warstw, a czasami nawet trzech.
Istnieje wiele czynności, które określa się powszechnie mianem tak zwanych prac tynkarskich. Jako przykłady wymienić można chociażby przygotowanie podłoża, czy wyznaczenie powierzchni, na której zostanie przeprowadzone tynkowanie. Innymi powszechnie stosowanymi pracami tynkarskimi są wykonywanie obrzutki i gładzi, a także kładzenie narzutu. Nie należy też zapomnieć o bardzo istotnym wykonywaniu faktury.
Do szczególnego rodzaju tynku zwanego tynkiem szlachetnym zalicza się stiuk i sztablaturę. Ten pierwszy jest imitacją polerowanego marmuru, który jest przezeń coraz częściej zastępowany.
Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System