Koparko ładowarki są maszynami wykorzystywanymi do robót ziemnych. Spełniają one funkcje zarówno koparki jak i ładowarki. Sprzęt tego typu są zazwyczaj oparte na konstrukcji maszyny jaką jest traktor, posiadający napęd kołowy. Nieco rzadziej stosuje się napęd gąsiennicowy.
Koparko ładowarki należą do jednych z bardziej uniwersalnych ,maszyn wykorzystywanych w budownictwie. Tego typu sprzęty służą między innymi do przygotowywania terenów pod budowę na przykład chodników, czy też dróg przeznaczonych dla rowerów, a także przy pomaga przy pracach porządkowych, wykopach melioracyjnych, bądź też w pracach komunalnych. Co więcej maszynę tą wykorzystuje się także w gospodarstwach rolnych. Usługi koparką oraz koparko ładowarką stanowią postawę wielu działań na budowach.
POLECAMY: Wykopy LitBud Kraków – prace ziemne, wyburzanie Kraków – LitBud
Jeśli chodzi o budowę koparko ładowarki, składa się ona z podwozia, nadwozia oraz układu roboczego. Są to podstawowe zespoły omawianego sprzętu. W koparko ładowarce na podwozie składa się rama, która spoczywa na dwóch mostach napędowych. Przedni most jest skrętny. Został zamocowany wahliwie do ramy. Jeśli chodzi o most tylni jest on sztywny. Taka budowa maszyny zapewnia uzyskanie przechyłu mostu przedniego w sposób poprzeczny, a także utrzymanie stałego kontaktu kół koparko ładowarki z podłożem. Nadwozie w koparko ładowarce składa się z błotników, zbiorników oleju oraz paliwa, maski silnika, a także kabiny operatora zamontowanej do ramy. Jeśli chodzi o kabinę, znajdują się w niej dźwignie, które przeznaczone są do sterowania osprzętem roboczym. Kolejnym elementem jest kierownica przeznaczona na sterowania maszyną. W kabinie znajdują się także pulpitu, na których z kolei znajdują się wskaźniki kontrolujące prawidłową pracę, a także przyciski, Konstrukcja maszyny ROPS/FOPS, ma za zadanie zapewnienie operatorowi bezpieczeństwa przed zgnieceniem możliwym pod ciężarem maszyny, w przypadku gdyby doszło do jej przewrócenia. Co więcej zabezpiecza to także operatora przed spadającymi przedmiotami.
W maszynie występują dwa układy robocze. Jest to układ ładowarkowy i koparkowy. Mają ona za zadanie zapewnić niezawodność a także wysoką trwałość działania maszyny. Jeśli chodzi o ładowarkowy układ roboczy, umożliwia on osiąganie przez koparko ładowarkę osiągnięcie optymalnych kątów wysypu, postępujących w pełnym zakresie pracy układu. Układ ten charakteryzuje duży udźwig, duża siła wyrywająca, a także dużą odporność na dynamiczne obciążenia.
Koparkowy układ roboczy uznaje się za typ podsiębiernego. Jest on obrotowy i posiada amortyzacje obrotu. Przesuwa się poprzecznie, charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną a także stabilnością. Roboty ziemne sprzętami tego typu są niezbędne we wszelkich pracach budowlanych.