Niezwykle istotnym aspektem, który decyduje o zakupie okien do nowych budynków jest parametr termoizolacyjny. To on decyduje o szczelności okien oraz o ich energooszczędności. Okno energooszczędne pozwala nam zaoszczędzić pewną kwotę na ogrzewaniu budynku. Zapewnia ciepłe wnętrza, co istotnie wpływa na komfort użytkowania. Stolarka okienna powinna zatem być odpowiednio dobrana. Ważne jest, by trzymać się aktualnych wytycznych dotyczących budynków energooszczędnych. W ten sposób zapewnimy sobie mniejsze straty ciepła i mniejsze koszty ogrzewania.
Przy zakupie stolarki okiennej ważne jest nie tylko to jakie okno wybieramy. Równie istotne jest, by odpowiednio je zamontować. W tym pomogą nam fachowcy, którzy znają się na swojej pracy. Do tej pory stolarkę okienną montowało się przy użyciu pianki. Był to sposób, który zapewniał pewną szczelność oraz akustykę jednak nie jest to sposób idealny. Dużo lepszym pomysłem, zwłaszcza w przypadku budynków energooszczędnych jest tak zwany ciepły montaż, inaczej zwany montażem warstwowym. Składa się on z kilku warstw, które mają za zadanie jeszcze lepiej ocieplić szczelinę pomiędzy oknem a dziurą w murze. Montaż warstwowy wykonuje się w trzech krokach. Pierwszym jest zamontowanie okna w otworze i wypełnienie szczelin pianą. Kolejnym ważnym krokiem jest użycie taśmy paroprzepuszczalnej oraz taśmy paroizolacyjnej. Uzyskujemy w ten sposób dobrą izolację przed działaniem złych czynników atmosferycznych takich jak wiatr, deszcz czy mróz. Montaż ciepły pozwala na uniknięcie strat ciepła, które mogłyby pojawić się w przypadku zwykłego montażu tylko na pianę.
Zalet ciepłego montażu jest zatem kilka. Oczywiście najważniejszą jest dobre odizolowanie wnętrza budynku od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Jeśli nie zamontujemy okien w sposób prawidłowy okaże się, że wydatki na jak najlepsze i ciepłe okna były bezzasadne. Tylko odpowiednie zamontowanie dobrych okien o dobrych parametrach pozwoli nam cieszyć się budynkiem energooszczędnym. Do dodatkowych zalet ciepłego montażu można zaliczyć fakt, iż chroni on przed wnikaniem wilgoci i pleśni do budynku. Unikamy w ten sposób nieprzyjemnych konsekwencji, jakie niosą za sobą zawilgocone ściany bądź ściany, na których pojawił się grzyb. Taśmy są bowiem bardzo dobrą ochroną przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Tak naprawdę jedyną wadą tego sposobu montażu jest cena. Wynika ona z dłuższego czasu montażu stolarki okiennej oraz konieczności zastosowania dodatkowych taśm, które trzeba zakupić. Koszt ten jednak bardzo szybko się zwróci.