ksiegowosc - gdzie i jak

Księgowość jest dziedziną wymagającą skupienia, skrupulatności i terminowości. Niektórym prowadzącym swoje biznesy, już na poziomie uproszczonym może sprawiać trudności. A co dopiero mówić, gdy firma zmuszona jest prowadzić księgowość pełną. Do prowadzenia tego typu księgowości należy zatrudnić specjalistów – biuro księgowe.

Niestety, tak jak wszystko, tak i księgowość, a właściwie usługa jej prowadzenia, kosztuje. Jednak jest to wydatek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Na samym początku pojawia się problem: czy zatrudnić księgową, czy tez zlecić działania biuru rachunkowemu. Koszty, jakie poniesiemy uzależnione są od wielkości firmy, ilości wystawianych faktur VAT.

Na przestrzeni ostatnich lat sporą popularność wśród prowadzących biznes, zyskują biura księgowe. Oferując niskie koszty zajmowania się księgowością firmy staja się realna konkurencja dla zatrudnianych księgowych. Chcąc wykupić usługi takiego biura księgowego przyjdzie nam zapłacić, mniej więcej, 400 – 500 zł na miesiąc. Za dodatkową opłatą, można takiej firmie zlecić zajmowanie się sprawami związanymi z kadrami. Przy wyborze biura rachunkowego należy zwrócić uwagę, czy dojeżdżają do klienta, czy oferują porady dla firm oraz jakie opinie krążą o nich. I wreszcie, najważniejsze, czy posiadają stosowną licencję na wykonywanie swych usług.

Innym wyjściem jest zatrudnienie księgowej. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że jest ona zatrudniona w danej spółce, więc w razie potrzeby jest pod ręką. W większym mieście, Kraków jest tego idealnym przykładem, nie jest trudno znaleźć taką osobę. Jednak musimy stawić czoła wymaganiom finansowym. W zależności od ilości przygotowywanych dokumentów, powierzonych zadań możemy liczyć się z wydatkiem nawet i 4 tys. złotych na miesiąc. Jednak wtedy możemy być pewni, że księgowa będzie zajmowała się tylko nasza firmą.

Jak widać każda z opcji ma swoje wady i zalety. W zależności co jest dla nas priorytetem takie rozwiązanie wybierzemy: niska cena za księgowość – biuro rachunkowe czy stała dostępność – księgowa na etacie.

Polecam: Biuro Księgowe – Talented.pl Księgowość Kraków